четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Фотографија која го освои светот: Две деца од Израел и Палестина се поздравуваат

decata500

Последни вести

Оваа фотографија го освои светот со брзина на светлината. Ова се Харш и Ајмен, а фотографијата на која тие се поздравуваат стана витински хит на социјалните мрежи.

Во овие моменти народот на Палестина минува низ тешки искушенија и борби, а оваа фотографија, барем за момент, ја врати вербата во човештвото и иднината.

Момчињата се запознале на протестот на њујоршкиот Тајмс Сквер на 17 јули 2014 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести