вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 1

Франција: Апсења поради трговија со заразено коњско месо

konsko meso

Поврзани вести

Француската полиција уапсила 21 лице во рација ширум јужна Франција поради трговија со коњско месо, кое што било третирано со антибиотици и не било погодно за употреба кај луѓето.

Повеќе од сто полицајци, припадници на Националната жандрмерија, биле распоредени во 11 региони.

Коњското месо кое што било користено во истражувања на француската фармацевтска компанија „Санофи- Пастер“ исто така било користено во тој сиџир на трговија, а улогата на фармацевтскиот гигант засега не е јасна.

Францускиот министер за трговија, Бено Хамон, рекол дека главното прашање е безбедност на храната, а не просторот на грабежот.

„Наместо тие коњи да завршат кај трговците со стари коњи, тие завршиле во кланиците“, рекол министерот Хамон.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести