вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Франција ги зајакнува мерките за безбедност

38345

Поврзани вести

Франција ги заострува мерките за безбедност на јавните места и во транспортот поради џихадистички закани.

Француското претседателство ја изрази подготвеноста на земјата да обезбеди поддршка за државите, кои тоа ќе го побараат во борбата против тероризмот.

Франција ја зголеми поддршката за сириските опозициски сили, кои се судираат со џихадистичките групи.

Соопштението беше објавено по седницата на францускиот Совет за безбедност под претседателство на Франсоа Оланд денеска – ден по поставувањето на Интернет на видео запис со обезглавување Французин, киднапиран во понеделникот во Алжир од исламистичка фракција, поврзана со „Исламска држава“.

Грабнувачите и дадоа ултиматум на Франција да ги прекине воздушните напади во Ирак врз позиции на џихадистичката организација – барање кое Париз одби да го исполни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести