понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Франција ќе го намали данокот на доход за сиромашните

Планираните мерки за даночни олеснувања кои подразбираат намалување на данокот или целосно ослободување од него, ќе ја чини Франција околу 3 милијарди евра, кои ќе останат на располагање на најзагрозениот слој од француското население.

francija

Последни вести

Данокот на доходот ќе биде намален или целосно укинат за девет милиони најсиромашни француски домаќинства, соопшти државниот секретар за буџет Кристиан Екер, објави МИА.

– Ќе предложиме реформа на скалата за даночење на приходите на граѓаните, како и условите под кои некое лице може воопшто да се даночи – рече Екер.

Планираните мерки за даночни олеснувања кои подразбираат намалување на данокот или целосно ослободување од него, ќе ја чини Франција околу 3 милијарди евра, кои ќе останат на располагање на најзагрозениот слој од француското население.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести