четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Франција ќе организира состанок за кризата во Нигерија

Оланд додаде дека состанокот ќе биде во сабота на 17 мај, доколку се сложат африканските лидери.

fransoa-oland-1342596349-176346

Поврзани вести

Францускиот претседател Франсоа Оланд предложи во Париз да се одржи состанок за кризата во Нигерија по киднапирањето на повеќе од 200 девојчиња кои се во рацете на вооружената исламистичка група Боко Харам.

„Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан и јас предложивме сосотанок со шефовите на земјите кои се граничат со Нигерија,“ изјави Оланд при посетата на Азербејџан.

Оланд додаде дека состанокот ќе биде во сабота на 17 мај, доколку се сложат африканските лидери. На тој состанок се повикани лидерите на Нигерија, Камерун, Чад и Бенин.

Боко Харам ја презема одговорноста за киднапирање на 276 ученици на североистокот на Нигерија. Избегаа 53, а 223 девојчиња и девојки се се уште во рацете на екстремистите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести