понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Франција не се плаши од агресивниот Хондурас

Иако на располагање ги нема услугите на најдобриот фудбалер, Франк Рибери, кој има незгодна повреда на грбот и остана во Франција, предводникот на "Галските Петли", Дидие Дешамп, располага со одличен тим кој не смее да има некакви посериозни проблеми во дуелот со апсолутниот аутсајдер.

FRANCIJA NE SE PLASI

Последни вести

Репрезентацијата на Франција важи за апсолутен фаворит кога е во прашање премиерниот натпревар од групата “Е” и се освен убедлив триумф во дуелот против селекцијата на Хондурас ќе биде дефинирано како вистинска сензација.

Иако на располагање ги нема услугите на најдобриот фудбалер, Франк Рибери, кој има незгодна повреда на грбот и остана во Франција, предводникот на “Галските Петли”, Дидие Дешамп, располага со одличен тим кој не смее да има некакви посериозни проблеми во дуелот со апсолутниот аутсајдер.

„Мислам дека има поагресивни репрезентации од Хондурас, но нема со тоа да ги замарам моите фудбалери. Хондурас има таков стил на игра веќе две години, игра со формација 4-4-2. Го гледав нивниот пријателски натпревар против репрезентацијата на Англија. Добро се подготвени, добро се организирани. Многу квалитетна репрезентација и не ми се допаѓаат коментарите дека нивна главна одлика е агресивната игра”, изјави селекторот на Франција, Дидие Дешамп.

Дуелот помеѓу Франција и Хондурас стартува во 18:00 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести