сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Франција не се плаши од заканите на Исламската држава

isil

Последни вести

Франција соопшти дека не се плаши од заканите на Исламската држава во кои се повикува муслиманите да убиваат цивили.

Министерот за внатрешни работи, Бернард Казанеуве, денеска изјави дека „Франција е подготвена да одговори“ на заканите од Исламската држава и дека нивните сили се целосно мобилизирани.

Исламската држава ги повика своите поддржувачи да ги нападнат државјаните на САД, Франција и останатите земји кои се вклучени во борбата против оваа милитантна група.

Франција за 19-ти септември и се придружи на САД во воздушните напади против милитантите на ИСИЛ, кои контролираат големи територии во Ирак и Сирија.

Американскиот државен секретар, Џон Кери, изјави дека повеќе од 50 држави искажале подготвеност да учествуваат во Меѓународната коалиција против Исламската држава, вклучувајќи ги и Египет и Арапските држави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести