сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Франција нема да ја нападне Исламската држава во Сирија

Во Ирaк учествуваме во операција за воздушна поддршка, додека во Сирија и помагаме на умерената опозиција. Тоа е наш став и тој не се менува - изјави Фабиус во Советот за надворешни работи во Њујорк.

loran

Последни вести

Францускиот министер за надворешни работи Лоран Фабиус изјави денеска дека неговата држава нема да извршува воздушни напади врз милитантните активисти на Исламска држава во Сирија, иако француските сили минатата недела бомбардираа позиции на таа група на север во Ирак, објави МИА.

– Во Ирaк учествуваме во операција за воздушна поддршка, додека во Сирија и помагаме на умерената опозиција. Тоа е наш став и тој не се менува – изјави Фабиус во Советот за надворешни работи во Њујорк.

– Мислам сепак дека може да се дејствува во Сирија. И затоа не се поставува прешањето за меѓународна легитимност. Но, Франција не може да направи се, и сметаме дека е неопходно да ја поддржиме умерената опозиција и да се бориме истовремено против Асад и против Исламска држава – објасни Фабиус.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести