недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Франција: Околу 700 лица ја напуштиле земјата и заминале да се борат во Сирија

sirija oruzje

Поврзани вести

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, рекол дека 700 лица ја напуштиле Франција и заминале да се борат во Сирија, како и дека властите мора да ги заострат мерките против терористичката мрежа во Франција.

Оланд ја истакнал потребата за мирно решавање на граѓанската војна во Сирија, нагласувајќи дека 700 млади Французи заминале во Сирија, што е многу повеќе од претходно.

Француските власти, кои стравуваат дека тие би можеле да организираат напади по нивното враќање во земјата, треба да се борат против терористичката мрежа и поединци кои делуваат во земјата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести