Свет

Франција со првите воздушни напади против ИСИС

Франција со првите воздушни напади против ИСИС

Француската војска денеска го изврши првиот воздушен напад на серо-исток врз ИСИС, пренесува италијанската новинска агенција „АНСА“.

Се дознава дека нападите врз терористичката организација биле извршени утрово околу 09:40 часот, пишува во сопштението на француското претседателство.

Како што стои во соопштението, челта е целосно уништена. Нападите се очекува да продолжат и во наредните денови.