вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Франција: Со велосипед на работа, државата плаќа

Со нова мерка до поздрав живот

biznismen na velosiped

Поврзани вести

Француското министерство за сообраќај планира со низа мерка да го поттикне возењето на велосипед, посебно за одење на работа, а за тоа можеби ќе се плаќа.

Францускиот министер за сообраќај, Фредерик Кувилиер, би требало да го најави почетокот на експерименталната фаза со неколку бизнисмени со цел да им се даде поддршка на вработените кои на работа одат со велосипед.

Релацијата „метро- работа- кревет“ наскоро ќе биде заменета со онаа „велосипед- работа- кревет“ со оглед на тоа што ќе биде презентиран национален план кој предност дава на возењето велосипед.

Една француска компанија веќе ја прифати таквата иницијатива и на своите вработени им обезбеди бесплатен простор за оставање на велосипеди, кациги, елеци, алати за поправки, како и кабини за туширање.

Колку на вработените ќе им се плаќа секој поминат километар до работа дополнително ќе се утврди. Во Белгија таквата иницијатива е прифатена во 1997-ма година,  а секој поминат километар на велосипед во просек се плаќа по 21 цент.

На основа на овој ценовник, имајќи ги во предвид  двата милиони велосипедисти кои можат да поминат по пет километари дневно, таквата мерка би ја чинела Франција околу 20 милиони евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести