недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Франција забрани купување цигари преку интернет

pariz

Последни вести

Француските власти соопштија дека наскоро ќе се забрани купување на цигари преку интернет.

– Продажбата на цигари на интернет е веќе забранета. Одиме чекор понатаму кон забрана за купување на цигари, за неколку недели. Казните ќе се однесуваат на сите купувачи – изјави државниот секретар за буџет Кристијан Екер.

Според него, прописите на ЕУ предвидуваат продавачите да се регистрираат во секоја земја, а ќе се работи и со дистрибутерите за да се утврди на кого одат пратките.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести