недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Франција: Жестока полемика по смртта на еден учесник во демонстрации

francija_demonstracii

Последни вести

Смртта на 21-годишно момче, кое учествуваше во протести против изградбата на брана за вештачко езеро во Сивенс во Тарн, предизвика жестока полемика во Франција, посебно меѓу Зелените и Владата, јавува МИА.

– Ова е апсолутен скандал и неизбришлива дамка врз акцијата на оваа Влада, изјави пратеничката од редовите на Зелените Сесил Дифло. Инаку ова е прв смртен случај во Франција при демонстрации, по оној во Париз во 1986 година, кога на студенстките протести загина Малик Усекин.

Претседателот Франсоа Оланд и премиерот Мануел Валс мораа да интервенираат во полемиката ветувајќи дека ќе биде „откриена вистината за смртта“ на Реми Фрес, повикувајќи на „одговорно“ однесување по нападите кои дојдоа од редовите на еколошките движења против силите на редот и владата.

Според првите сознанија од истрагата, Реми Фрес го изгуби животот во жестоките судири меѓу мобилната жандармерија со учесниците на протестот, при експлозија, најверојатно од граната со солзавец или шок бомба која ја употребуваат силите на редот. Но, вистинското потекло на експлозијата се уште не е утврдено.

Семејството на момчето планира да поднесе тужба за намерно убиство, направено од едно или повеќе лица кои располагаат со јавната власт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести