среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Француската волонтерка заболена од ебола ќе се лекува во Франција

ebola11

Поврзани вести

Француската волонтерка ќе биде донесена на лекување во воената болница Бегин во Сант–Манде во Вал-де-Марн, во близина на Париз.

Таа работела за Лекари без граници во Либерија и прва државјанка во Франција што се заразила од ебола.

Идентитетот на заболената не се открива и не се кажува кога таа точно ќе биде пренесена во Франција.

Според информациите дадени од Министерството за надворешни работи и за здраство, заболената ќе биде донесена на лекување во Франција во „услови на максимална безбедност“ со специјално опремен авион за тоа.

Притоа француските власти нагласуваат дека во земјата се преземени соодветни мерки за справување со случаи на заболување од ебола. Болницата каде ќе биде сместена заболената е една од рефернтните болници кои беа избрани од Министерството за здравство, меѓу кои се наоѓаат уште две други болници во Париз.

Покрај болниците во престолнината и нејзиниот регион француските власти имаат мобилизирано уште неколку специјализирани болнички центир во Рен, Лил, Бордо, Стразбур и Лион. Во сите овие болници се предвидени специјални болнички соби за  пациентите заразени од ебола.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести