среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Француски авиони утрово ја нападнаа Исламската држава

isis

Последни вести

Откако на 19 септември Франција се приклучи кон меѓународната коалиција во борбата против џихадистичката група Исламска држава (ИД), утрово првпат извршиле воздушни напади во Ирак.

Нападите биле извршени утрово од француски авиони-ловци, изјави владиниот портпарол Стефан ле Фол.

Исламистичка група, поврзана со ИД, вчера објави видео снимка, на која е прикажано обезглавување на еден француски државјанин, кој бил киднапиран од нејзини активисти во Алжир.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести