понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Француски филмски фестивал ќе започне на 18 јуни

POZADINAFFFM2014

Последни вести

Францускиот филмски фестивал ќе започне на 18 јуни и ќе трае до 22 јуни во скопските кина „Милениум“, „Фросина“ и „Кинотеката на Македонија“, како и во Центарот за култура „ Григор Прличев “во Охрид. На него ќе бидат бидат присутни еминентни гости од Франција и ќе бидат прикажани најновите остварувања од француската кинематографија.Предвидено е да се прикажат 9 долгометражни, 4 краткометражни и еден документарен филм. Фестивалските денови ќе ги затвори актуелниот филмски хит „96 часа“ на режисерот Фредерик Шендорфер, кому ќе му биде доделена Златна маска за животно дело.

Овој фестивал се одржува во организација на Францускиот Институт во Скопје, а со поддршка на Министерството за култура.Фестивалот на францускиот филм е централна француска културна манифестација во Македонија, но и прва културна странска манифестација во земјата.

На овој фестивал нашата публика ќе има исклучителна можност да ги види најновите филмски остварувања од француската кинематографија, која важи за една од најплодните, европски кинематографии која ја карактеризира високо ниво на естетика, професионалност и културни вредности.Фра

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести