четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Француски кино-клуб започнува утре

Во рамките на оваа редовна културна манифестација, ќе биде прикажан филмот „Брана на Пацификот“ (2009 год.), на повеќекратно наградуваниот режисер Рити Пан, со извонредната Изабел Ипер и Гаспар Илијел.

kinok-620x310c

Поврзани вести

Новата сезона на францускиот кино-клуб започнува во Кинотеката на Македонија во четврток во 20 часот.Во рамките на оваа редовна културна манифестација, ќе биде прикажан филмот „Брана на Пацификот“ (2009 год.), на повеќекратно наградуваниот режисер Рити Пан, со извонредната Изабел Ипер и Гаспар Илијел.

Се работи за драма, адаптација на истоимениот роман на француската писателка Маргерит Дирас, кој беше оценет како „одлична екранизација на книжевното дело на Дирас“ (Ле Нувел Обсерватер), или како „филм со мистична алхемија, која двочасовно го обвива гледачот“ (Ле Монд).

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести