четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Француски лекар пред суд заради помагање на пациенти да умрат

Судењето во градот Пу на југозападот од Франција се одвива во време кога во таа земја се води расправа дали треба да се легализира еутаназијата или да се ублажат законите кои го регулираат лечењето на луѓе со неизлечиви болести.

eutanazija

Последни вести

Еден француски лекар е изведен во средата пред суд на основа на обвинување за труење, аради што дозволил со смртоносни инекции да бидат усмртени седум пациенти кои немале шанси да бидат излечени од белста.

Судењето во градот Пу на југозападот од Франција се одвива во време кога во таа земја се води расправа дали треба да се легализира еутаназијата или да се ублажат законите кои го регулираат лечењето на луѓе со неизлечиви болести.

Докторт Никола Бонсемон се соочува со доживотен затвор ако биде прогласен за виновен, рекол неговиот адвокат.

Патрисија Дуг, вдовица на еден од починатите пациенти, рекла дека лично го замолила Бонсемон да помогне на нејзиниот сопруг да умре.

Според нејзините зборови, она што Бонсемон го направил е „добро“. Француската телевизија ја пренела изјавата на Патрисија Дуг дека било какво казнување на Бонсемон неа кје и нанесе „голема болка“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести