петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Францускиот премиер си поднесе оставка

Manuel-Valls500

Последни вести

Францускиот премиер Мануел Валс поднесе оставката, по што претседателот Франсоа Оланд побара од него веднаш да состави нова влада.

Оставката на француската влада доаѓа непосредно по сериозните критики кои беа израечени од министерот за економија Арно Монтебург и образование Беноа Хамон во однос на економската политика која ја спроведува француската влада.

Составот на новата Влада ќе биде соопштен во текот на утрешниот ден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести