недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Француските железници купиле 2.000 погрешни возови

Француските железнички оператори СНЦФ купиле погрешни 2.000 возови кои се пошироки од потребното. Вредноста на возовите изнесува 15 милијарди евра.

vozFrancijaAnglija

Поврзани вести

Француските железнички оператори СНЦФ купиле погрешни 2.000 возови кои се пошироки од потребното. Вредноста на возовите изнесува 15 милијарди евра.

Овој пропуст ја чинел компанијата 50 милиони евра, а трошоците за измена на станиците ќе ги чинат многу повеќе од предвиденото. Според пресметките, ќе треба да бидат променети повеќе од 1.000 станици за овие возови да можат да сообраќаат.

Грешката настанала кога Националната железница РФФ доставила погрешни димензии на платформата на компанијата СНЦФ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести