недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Французин добил 72 милиони евра на лотарија, 50 милиони евра ги подарува!

Неидентификуван добитник на 72 милиони еврa на лотаријата во Франција одлучил 50 милиони евра од нагрaдата да ги подари во добротворни цели.

shutterstock_63028837-Optimized

Последни вести

Неидентификуван добитник на 72 милиони еврa на лотаријата во Франција одлучил 50 милиони евра од нагрaдата да ги подари во добротворни цели.

Тоа е „неверојатен чин на дарежливост“ на победникот од југозападот на  Франција, известуваат француските медиуми. Човекот одлучил 50 милиони евра да ги подели на 10 невладини организации кои работата за загрозените , пренесува агенцијата АФП.

Добитникот сакал да остане анонимен, но медиумите пренесуваат дека е неоженет, во педесеттите години и дека нема деца.

Друштвените мрежи се преплавени со коментари и пофалби за овој „среќник“. Социологот Дени Мизе рекол дека таков филантропски чин не можел да дојде во подобар момент за Франција.

„Таа личност ни испраќа јасна порака: Успехот во животот не е колку пари заработуваш туку што правиш за другите„, заклучил Мизе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести