четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Французите “газат” во ракометот на сите возрасти

Репрезентацијата на Франција е победник на Светското првенство за ракометари до 19 години, кое до вчера се одржуваше во Русија.

Франција го освои СП во ракомет до 19 години

Франција го освои СП во ракомет до 19 години

Поврзани вести

Во финалето француските кадети ја совладаа Словенија со 33:26, доминирајќи од почеток до крај во секоја смисла на ракометната игра. На полувреме Французите имаа предност од 16:13.

Интересно е тоа што единствениот меч кој Франција не го доби на првенството е токму против Словенија, во групната фаза, кога одиграа 32:32.

Трето место на СП во Русија освои Исланд, кој во малото финале беше подобар од Шпанија со 26:22 (12:9).

Најчитани вести