Спорт

Французите “газат” во ракометот на сите возрасти

Французите “газат” во ракометот на сите возрасти
Франција го освои СП во ракомет до 19 години

Во финалето француските кадети ја совладаа Словенија со 33:26, доминирајќи од почеток до крај во секоја смисла на ракометната игра. На полувреме Французите имаа предност од 16:13.

Интересно е тоа што единствениот меч кој Франција не го доби на првенството е токму против Словенија, во групната фаза, кога одиграа 32:32.

Трето место на СП во Русија освои Исланд, кој во малото финале беше подобар од Шпанија со 26:22 (12:9).