сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Французите ќе се задоволат само со титулата во Данска

Француските ракометари ќе се обидат да ги залечат раните од последното Европско првенство и да стигнат до тронот и покрај големите проблеми

klod onesta

Поврзани вести

Откако на Европското првенство во Србија не успеаја да се пласираат ниту во полуфиналето, ракометарите на Франција посакуваат да се вратат на тронот на континенталниот шампионат во Данска (12 – 26 јануари).

Но, свесни се дека патот до третото европско злато нема да им биде лесен , што потврди и селекторот на “триколорите” Клод Онеста.

“Данска игра на домашен терен и неспорно е дека е фаворит, но мислам дека ние сега не сме во центарот на вниманието , што би можело да биде добро за нас“, изјави Онеста.

Французите имаат многу проблем со повредени играчи, а во Данска нема да настапат Бертран Жил, Ксавие Бараше, неизвесен за настап е голманот Тиери Омејер, додека Жером Фернандез неодамна се опорави од повредата на дланката.

Фернандез најверојатно ќе ја пропушти првата фаза во која Франција ќе игра против Србија, Полска и Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести