среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Французите не смеат да работат по 18 часот

Секој вработен е должен да ги игнорира мејловите за работа од своите шефови по 18 часот.

rabota-1-500

Поврзани вести

Во Франција е донесен закон со кој работењето по 18:00 се смета за нелегално.

Секој вработен со закон е задолжен да ги игнорира мејловите за работа од своите шефови по завршувањето на работниот ден. Ова важи и за смартфони.

Целата промена е затоа што воведувањето на нови технологии ги направи вработените достапни во секое време на денот, а ова е спротивно на претходниот договор со синдикатите од 1999-та, со кој беше воведена стриктна 35-часовна работна недела.

Според новиот договор, вработените ќе треба да одолеваат на искушението да го проверуваат материјали од работа на својот мобилен, компјутер и која и да е друга технологија, откако ќе си заминат од работа најдоцна до 18:00.

Освен ова, компаниите мора да се осигураат дека нивните вработени не се под притисок да го прекршат законот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести