четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Французите во долги редици чекаат да го купат новиот број на „Шарли ебдо“

rediciiii

Последни вести

Утрово долги редици граѓани можеа да се забележат пред киосците во Франција кои побрзаа да го купат најновото издание на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, пишува Би Би Си.

Една недела по нападот во кој беа убиени осум новинари и четири карикатуристи, редакцијата одлучи да отпечати вкупно пет милиони примероци од весникот.

На насловната страна е објавена карикатурата на Пророкот Мухамед кој плаче и ја држи паролата „Јас сум Шарли“, но внатре во списанието нема други карикатури на Пророкот.

Првично беа отпечатени три милиони копии од најновиот број, но утрово, поради големата побарувачка, уредништвото одлучи да се зголеми тиражот на вкупно пет милиони од неделникот кој вообичаено неделно беше печатен во тираж од 60 000 примероци.

фото: Би Би Си

Најчитани вести