петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фратини иден шеф на НАТО?

Поставувањето на Фратини на оваа функција e скоро сигурно

franko fratini

Поврзани вести

Поранешниот шеф на италијанската дипломатија, актуелниот советник на српската влада, Франко Фратини, најверојатно ќе биде новиот шеф на НАТО, тврди виенскиот дневник „Пресе“.

Весникот укажува дека оваа година, без разлика дали станува збор за НАТО или ЕУ, се одлучува за повеќе меѓународни водечки функции.

Фратини веќе со месеци отворено се понудил за местото шеф на генералниот секретар на НАТО. Меѓу кандидатите, како што тврдат гласините, има силни конкуренти, како што е министерот за одбрана на Белгија, Питер де Крем, и полскиот шеф на дипломатијата, Радек Сикорски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести