вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Фред Хојберг е наследникот на Том Тибодо

chicago

Поврзани вести

Фред Хојберг во следните пет години ќе биде нов тренер на Чикаго булс.

Раководството на “биковите” одлучи да му врачи отказ на Том Тибодо по елиминацијата во полуфиналето на плеј-офот од Кливленд кавалирс.

Хојберг изминатите четири години го водеше Универзитетот Ајова стејт, а во текот на неговата НБА-кариера четири години играше за Чикаго булс од 1999 до 2003 година.

Денеска тој и официјално ќе биде претставен на прес-конференција. Чикаго ќе се обиде да го ископира моделот на Бостон селтикс кои слично го ангажираа Бред Стивенс од Универзитетот Батлер.

Најчитани вести