среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Фудбалер на Макаби предизвика општа тепачка

Она што требаше да биде празник за фудбалот во Тел Авив, заврши со нереди и тепачки.

tepacka-500

Поврзани вести

Градското дерби во Тел Авив, помеѓу екипите на Хапоел и Макаби беше прекинато уште во првото полувреме, при резултат 1:1.

Хапоел прв поведе, а во 22-та минута, напаѓачот на Макаби, Еран Захави постигна гол за израмнување, кој го прослави со “пукање” кон противничката навивачка група, нешто што ги разбесни навивачите на Хапоел.

Еден од навивачите успеа да помине покрај обезбедувањето и да влезе во клинч со Захави. По неколку разменети удари, обезбедувањето конечно го изнесе навивачот надвор од теренот, додека фудбалерот на Макаби доби црвен картон.

Шефот на полицијата во Тел Авив потврди дека 10 навивачи се уапсени, а со помош на видео снимката од мечот ќе бидат идентификувани и останатите учесници во инцидентот.

По шест одиграни кола Макаби е втор на табелата со 15 бодови, додека Хапоел е на шестото место со пет бодови помалку.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести