четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фудбалска лекција од Реал (М) за Атлетико (М)

fudbalska lekcija

Поврзани вести

Првиот полуфинален натпревар од Купот на Шпанија, градската пресметка помеѓу вечните ривали, Реал (М) и Атлетико (М), заврши со убедлив тиумф на „кралскиот клуб” од 3:0.

Најголем удел во убедливиот триумф на домаќинот имаат противничките дефанзивци, Инсуа и Миранда, кои за жал ја затресоа сопствената мрежа, а вториот погодок на натпреварот беше дело на малдиот напаѓач Хесе.

„Од се’ сум задоволен, од играта, од конечниот резултат, од тоа како функционираше дефанзивната линија. Заслужено забележавме толку убедлива победа, но ништо не е готово, сакам вака да играме и на реванш дуелот на ’Винсенте Калдерон’. Ова е вистинскиот пристап, сите ние кои сме дел од Реал (М) сакаме ваков да биде нашиот стил на игра до крајот од актуелната сезона”, изјави по натпреварот тренерот на “кралскиот клуб”, Карло Анчелоти.

Сигурна победа од 2:0, но во првиот полуфинален дуел против гостинскиот тим на Реал од Сосиедад, забележаа фудбалерите на каталонскиот гигант Барселона.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести