понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Фудбалскиот сојуз на Франција во одбрана на Зидан

zidan

Поврзани вести

Фудбалскиот сојуз на Франција одлучи да застане во одбрана на својата фудбалска легенда Зинедин Зидан, кој доби тримесечна суспензија поради која нема да може да ја води Б екипата на Реал Мадрид.

Тие се повикаа на правилото на УЕФА според кое може да се води екипа во периодот на учење за тренерска лиценца.

„Зинедин Зидан длучи да се обучува со цел да ја стекне неопходната дозвола и ќе биде штета доколку му биде забрането да ја врши својата работа, иако прописите на УЕФА тоа му го овозможуваат“, се огласи денес во врска со случајот претседателот на Фудбалскиот сојуз на Франција, Ноел Ле Гре.

Одлуката за суспензија на Зидан на тренерската позиција во екипата на Реал Мадрид Б, во траење од три месеци, беше донесена вчера од страна на надлежен шпански суд, по жалбата на претседателот на шпанскиот државен тренинг-центар за фудбалски тренери, Мигел Галан, според кој Зидан ги нема потребните квалификации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести