недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Фукушима: Дел од жителите се враќаат во своите домови

fukusima

Поврзани вести

За прв пат откако Јапонија ја погоди нуклеарната катастрофа, властите им дозволиле на жителите да се вратат во домовите во помал дел од забранетата зона во префектурата Фукушима.

Многу од евакуираните се’ уште не одлучиле да се вратат, поради страв од радијација, посебно плашејќи се дека тоа ќе има големи последици за нивните деца.

Посетите во таа зона и претходно биле дозволени, а таму веќе живеат околу 90 лица, со специјална дозвола.

Јапонија на 11-ти март 2011-та година беше погодена од силен земјотрес проследен со цунами и хаварија во нуклеарката во Фукушима, по што загинаа најмалку 20 илјади, а илјадници лица исчезнаа.

Околу нуклеарката се раселени повеќе од 100 илјади лица. Многу од нив се’ уште живеат во привремено сместување или кај свои роднини, а некои одлучиле животот да го започнат одново на некое сосема друго место.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести