Спорт

Фулам одвои 14 милиони евра за потписот на Митроглу

Фулам одвои 14 милиони евра за потписот на Митроглу

Лондонскиот премиерлигаш Фулам излезе како победник во трката по потписот на најдобриот фудбалер во дресот на актуелниот шампион на Грција, Олимпијакос, Костас Митроглу.

Англиските и грчките спортски месиуми потврдија дека двата клуба веќе постигнале договор околу сензационалниот трансфер, а раководните лица на Олимпијакос ќе заработат околу 14 милиони евра од продажбата на 25-годишниот напаѓач.

Репрезентативецот на Грција во следните неколку часа ќе го потпише понудениот 4-годишен договор кој му гарантира годишна заработувачка од 2,4 милиони евра.

Новиот напаѓач на Фулам подолг временски период важеше за голема желба на калчо гигантот Интер и на германскиот бундеслигаш Борусија од Дортмунд.