четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 15

ФЗОМ: Едукативна работилница со пензионерите во Струга

Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија Џемали Мехази, денеска, на десетата едукативна работилница во Струга, се заблагодари на Сојузот на пензионери и на Црвениот крст за успешно реализирање на едукативните работилници кои имаат цел да го зголемат нивото на информираност на пензионерите за нивните права од здравственото осигурување.

mehazi

Последни вести

Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија Џемали Мехази, денеска, на десетата едукативна работилница во Струга,  се заблагодари на Сојузот на пензионери и на Црвениот крст за успешно реализирање на едукативните работилници кои имаат цел да го зголемат нивото на информираност на пензионерите за нивните права од здравственото осигурување.

Во своето обраќање до пензионерите, Мехази  истакна дека целта на едукативните работилници е информирање на пензионерите како да ги остварат што побрзо и полесно правата од здравствено осигурување. На работилницата имаше презентација за остврување на правата и презентација за трите најчести хронични заболувања кај оваа популација, стои во соопштението од Фондот.

Мехази исто така истакнал дека пензионерите се многу важна група на осигуреници и токму затоа ФЗОМ е секогаш отворен за соработка со пензионерите и подготвен да им излезе во пресрет на нивните потреби кои се во надлежност на Фондот.

ФЗОМ

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести