петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Галичка книжевна колонија од 7 до 9 август

Galichnik-View-Northern-Slope

Последни вести

И годинава во прекрасниот Галичник од 7 до 9 август 2014, по дваесетти пат ќе се оддржи традиционалната Галичка книжевна колонија, која има и меѓународен карактер. Во рамките на книжевната колонија ќе се оддржат повеќе литературни приредби, поетски читања, чествувања и промоции, како и симпозиум на тема Од што се прави поезијата.

Управниот одбор на Здружението за литература, култура и уметност Галикул, во годинешната програма ги вклучи писателите: Венко Андоновски, Елена Пренџова, Пере Ристески, Владимир Мартиноски, Весна Мојсова- Чепишевска, Јовица Тасевски-Етернијан, Соња Стојменска- Елзесер, Ферид Мухиќ, Димитар Пандев, Радован Павловски, Тодор Чаловски и др.

Реализацијата на Галичката книжевна колонија финансиски е поддржана од Министерството за култура на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести