Спорт

Галијани застана во одбрана на Марио Балотели

Галијани застана во одбрана на Марио Балотели

Потпретседателот на Милан, Адријано Галијани јавно застана во одбрана на контроверзниот напаѓач, Марио Балотели кој пак се’ почесто е критикуван од најверните фанови на седумкратниот европски клупски шампиони кои по натпреварот против Парма побараа и да биде продаден за време на летниот преоден рок.

„Јас сум многу среќен поради трансферот на Балотели. Истото го очекувам и од најверните фанови на Милан. Ако не го купевме Марио за време на зимскиот преоден рок, тогаш Милан немаше да биде дел од Лигата на шампиони. Марио е тука само една година, а има постигнато многу повеќе погодоци од некои други фудбалери. За жал, има такви кои го паметат само последниот натпревар, има луѓе со кратка меморија. Балотели има дадено многу за Милан и истото ќе го прави и во  иднина. Со протестите кои беа организирани пред натпреварот против Парма, навивачите само ги демотивираа играчите на Милан, не направија ништо добро”, изјави Галијани.