Спорт

Гарај прв во списокот на Манчестер Јунајтед

Гарај прв во списокот на Манчестер Јунајтед

Челниците на актуелниот шампион на Англија, Манчестер Јунајтед веќе ја започнаа потрагата по новиот дефанзивец кој ќе пристигне на “Олд Трафорд” на стартот од летниот преоден рок и кој ќе биде ангажиран како наследник на искусниот српски интернационалец Немања Видиќ кој веќе потпиша 2-годишен договор со италијанскиот калчо гигант Интер.

Прв на списокот со потенцијални засилувања е аргентинскиот интернационалец од редовите на португалскиот прволигаш Бенфика, Езекел Гарај.

Поранешниот играч за врска има договор со португалскиот гигант до 2015 година и поради таа причина, да се заработи што е можно повеќе на неговото обештетување, Гарај сигурно ќе биде продаден за време на летниот преоден рок.

Преселбата на “Олд Трафорд” лесно ќе стане реалност и за аргентинскиот интернационалец и за раководните лица на Манчестер Јунајтед само доколку понудата за неговите услуги не биде помала од 20 мил. евра.