петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Гардист на папата: Геј мрежа во срцето на Католичката црква

Педесетгодишниот Елмар Медер, кој бил командант на гардата од 2002-ра до 2008-ма година рекол дека за тоа време можел да види како функционираат работите во Ватикан.

vatikanska garda

Поврзани вести

Поранешниот командат на Ватиканската гарда, елитната група чија работа е да го чува папата, рекол дека постои „мрежа на хомосексуалци“ во Ватикан. Ова е само последно во низата тврдења дека постојат свештеници хомосексуалци во срцето на Католичката црква.

„Не можам да ги негирам тврдењата дека постои мрежа на хомосексуалци. Искуството покажа дека такво нешто навистина постои“, рекол Медер.

Ватиканската гарда, препознатлива по своите униформи, се заколнале во своите животи дека ќе го чуваат лидерот на Католичката црква.

Медер одбил да коментира дали ги предупредувал гардистите да се чуваат од свештеникот. Тој рекол дека нема проблем со хомосексуалците, но дека тајното друштво на „геј луѓето“ во Ватикан би можеле да претставуваат проблем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести