среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 10

Гарет: Партиите работат на составување влада и се истражуваат сите можности

Се надеваме дека ќе можеме да работиме со новата влада со посветеност на реформите, рече амбасадорот Гарет.

carls-garet

Последни вести

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет денеска во коментар на политичките случувања во државава изјави дека партиите работат на составување влада и се истражуваат сите можности.

Многу од работите, посочи Гарет, зависат од тековните состаноци и разговори коишто  сега се случуваат.

– Ситуацијата се’ уште не е решена, партиите работат на составување влада и ги истражуваат сите можности врз основа на изборите на 11 декември, изјави Гарет, одговарајќи на новинарски прашања пред почетокот на Конференција посветена на споделување практики и иновативни модели за подигнување на младинската вработливост во Европа.

Изрази надеж за соработка со идната влада  во насока на продолжување на реформите.

– Се надеваме дека ќе можеме да работиме со новата  влада со посветеност на реформите, рече амбасадорот Гарет.

Најчитани вести