сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Гари Каспаров стана Хрват

gari kasparov

Поврзани вести

Некогашниот светски првак во шах и остар критичар на политиките на рускиот претседател Владимир Путин, Гари Касправо доби хрватско државјанство.

Српската новинска агенција Бета, јавува дека државјанството на Каспров му е дадено врз основа на член од Законот за државјанство кој што предвидува дека странец може да стане државјанин, ако тоа е во интерес на Хрватска.

Риjечкиот весник „Нови лист“ неодамна објави дека Каспаров побарал државјанство од Хрватска поради проблемите кои, поради борбата против власта на Владимир Путин, ги има во Русија, каде беше апсен повеќепати.

Каспров во последните неколку години често престојувал во Хрватска, има куќа во Макарска, а планира во наредните месеци да отвори шаховска академија во Опатија.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести