понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Гаспром: Гасоводот експлодираше, бидејќи Украина не го одржуваше доволно

gasovod

Поврзани вести

Потпретседателот на руската нафтена компанија „Гаспром“, Виталиј Маркелов ја обвини Украина дека недоволно го одржува гасоводот со помош на кој рускиот гас се транспортира во Западна Европа.

Тој го изјави ова откако во североисточниот дел на Украина експлодираше гасоводот Уренгој-Помариј-Ужгород во регионот Политава.

„Ние доволно вложуваме за да ги одржуваме нашите системи за дистрибуција на гас. Тоа не можеме да го кажеме за украинскиот систем на гасовод. Гасоводите пропаѓаат, а последица на тоа се ваквите несреќи,“ изјави Меркелов.

Тој додаде дека вчерашниот инцидент не е прв кој се случил на украинскиот систем за дистрибуција на гас.

„Мислам дека ќе има уште такви ескплозии, бидејќи системот мора да се одржува,“ изјави Меркелов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести