понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 13

„Гаспром“ пред договор за испорака на гас со Кина

Со овој договор Русија очекува да ја намали намали зависноста од европскиот пазар.

gazprom

Поврзани вести

Рускиот производител на природен гас  „Гаспром“, најавува дека до крајот на месецов можел да потпише договор за испорака на гас на Кина, за што се преговара повеќе од 10 години, пренесоа руските медиуми.

„Се надеваме дека преговорите ќе завршат како што е планирано. Договорот, би рекол, е 98 отсто готов“, изјавил рускиот заменик министер за енергетика, Анатолиј Јановски.

Со  овој договор Русија очекува да ја намали намали зависноста од европскиот пазар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести