четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Геј имам во САД

Јавно ја признал својата сексуална ориентација

imam

Поврзани вести

Имамот Даји Абдулах од Вашингтон е првиот исламски проповедник кој јавно признал дека е хомосексуалец.

Иако муслиманските лидери и локални имами од Америка одбиваат да комуницираат со него, тој редовно се моли со група на американски муслимани кои истотака се хомосексуалци. Овој имам е специфичен по тоа што венчава геј и лезбијски муслимански двојки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести