понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Геј парада во Белград на 28 септември

319865_gej-parada--fonet_f

Последни вести

Парадата на гордоста, која ги собира на едно место преставниците на геј популацијата, популацијата, бисексулаците и транс сексуалците ќе биде одржана во недела на 28 септември, а претставникот на организациониот одбор на оваа манифестација, Горан Милетиќ, изјави дека симпатизерите ќе шетаат во центарот на Белград, од Владата до Собранието.

По прошетката, планирано е на платото пред Собранието да се одржи журка.

Иако овогодишната Геј парада требаше да се одржи на 31 мај, од овој датум се откажа организацијата поради големите поплави кои ја погодија Србија.

Организаторите на манифестацијата се откажаа од идејата прошетката да биде одржана од Славија до плоштадот Република, а маршутата е заменета и скратена од безбедносни причини.

Милетиќ ја остава можноста, по конечниот договор со полицијата, маршутата да претрпи мали корекции на трасата за кои организаторите благовремено ќе ја известат јавноста.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести