петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Геј парада во Подгорица на 19 октомври?

ipak-prosli-ucesnici-parade-ponosa-u-podgorici-1382282515-384143

Последни вести

Втората по ред Парада на гордоста ќе биде одржана во Подгорица на 19 октомвери, според подгорички Вијести. На полицијата и било кажано дека новата Парада на гордоста ќе биде одржана втората половина на октомври, но дека се уште не е официјално пријавен настанот.

„НВО Квир Монтенегро“ денеска ќе ги соопшти деталите врзани за организирање на Поворката на гордоста на ЛГБТ лицата „Монтенегро Прајд“.

Најавувајќи ја прошетката, организаторите ги повикаа сите граѓани на Црна Гора кои сметаат дека со Уставот се загарнтирани човековите права, да не бидат само неми набљудувачи туку да учевствуваат во Парадата на гордоста и да покажат солидарност со ЛГБТ лицата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести