четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Геј скандал во грчката митрополија

grcka-crkva

Поврзани вести

Грчката православна црква е на пат да биде потресена од геј скандал, соопштуваат од атинскиот весник „Акрополис“.

Изданието тврди дека располага со компромитирачки фотографии и видеа на владика од висок ранг, без да се посочј кој е точно тој.

Свештеникот е фатен во интимни пози со друг маж, а од медиумот дополнуваат уште дека станува збор за митрополит од полуостровот Пелопонез.

Во овој дел на земјата постојат две големи Митрополии, во Патра и Коринт.

Светиот синод на грчката православна црква побарал копија од снимката и фотографиите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести