четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Гејтс повеќе не е претседател на „Мајкрософт“

Гејтс станува технолошки советник во компанијата

Gates Letter

Поврзани вести

Бил Гејтс ја напушта позицијата претседател на „Мајкрософт“ откако компанијата го одбра новиот извршен директор- Сатја Надела.

Гејтс по напуштање на својата моментална позиција ќе преземе значително поголема улога како технолошки советник на новиот извршен директор.

„Возбуден сум поради тоа што Надела побара дополнително да се активирам и повеќе време да и’ посветам на компанијата. Една третина од времето ќе го посветам на состаноците со производните групи и ќе биде интересно да се дефинираат следните производи работејќи со Надела“, рекол Гејтс.

Иако тој постојано нагласува дека своето време повеќе сака да го троши на својата фондација и на филантропски проекти Надела ја побарал неговата помош откако дошол на новата позиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести