сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Гејтс: Сиромашните земји не се осудени на сиромаштија

Податоците за бруто домашниот производ покажуваат дека многу земји кои некогаш бил сиромашни сега имаат растечки економии

bil i melinda gejts

Поврзани вести

Филантропите Бил и Мелинда Гејтс во своето традиционално годишно писмо порачале дека се оптимисти околу иднината на сиромашните и болните во светот, предупредувајќи на трети митови кои што ги рушат напорите светот да се извлече од сиромаштија.

Во шестото писмо по ред, кое во изминатите години беше фокусирано на активностите на фондацијата „Гејтс“, најголемата хуманитарна фондација во светот, тие се обидуваат да ги срушат предрасудите дека сиромашните земји се осудени да останат сиромашни, дека странската помош е фрлање пари и дека спасувањето на живот води кон прекумерен раст на населението.

„Помошта за здравството е феноменална инвестиција. Кога гледаме дека многу помалку деца умираат за разлика од пред 30 години и дека се’ повеќе луѓе живеат подолго и поздраво, многу сме оптимистички во врска со иднината“, смета филантропската двојка.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести