петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 38

Генерацијата на КК Вардар 2003 го освои пехарот на турнирот „ИБЦ Белград“

kkvardar-640x294

Последни вести

Генерацијата кошаркари на Вардар родени 2003 година и помлади го освоија првото место на меѓународниот турнир што од 27 до 29 декември се играше во Белград во организација на клубот ИБЦ. Вардар до трофејот стигна со три победи од три натпревари.

Во финалето во неизвесен дуел беше совладан домаќинот ИБЦ со 71:70. Играчот на Вардар Дамјан Гацов со 28 поени беше најефикасен на финалниот дуел, а воедно Гацов ја освои и наградата МВП (најкорисен играч) на турнирот.

1kkvardar

На првите два натпревара Вардар забележа сигурни победи над Ангели (од населбата Драчево) со 64:47 и над Орион од Будва (Црна Гора) со 96:61.

На овој турнир Вардар настапи и со уште две екипи во повозрасните категории, а сите кошаркари од Скопје (екипите Вардар и Ангели) синоќа го следеа и натпреварот од Евролигата меѓу Црвена Звезда и ЦСКА Москва.

Најчитани вести