вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Генерален штрајк во Србија на 17 јули

CB2C955C-ADF5-49FA-B9A1-B63254692B3C_w640_r1_s

Последни вести

Два синдикати од Србија, Сојузот на самостојни синдикати во Србија и Обединетиот грански синдикат „Независност“, денеска одлучија на 17 јули да организираат генерален штрај на вработените во Србија со кој ќе го искажат незадоволството за предложените измени во Законот за работа и прензиско и инвалидско осигурување.

Синдикатите соопштија дека бараат повлекување на законот од собраниската процедура.

Одлуката за штрајк во е доставена до Собранието на Србија, каде денеска почнала седницата за законските измени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести