четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Генералниот секретар на ЛАД изрази незадоволство од првиот круг преговори на „Женева-2“

nabil al arab i

Последни вести

Генералниот секретар на Лигата на арапските држави, Набил ал Араби изразил незадоволство од првиот круг преговори на мировната конференција „Женева-2“, пренесува „Интерфакс“.

„Не беше постигнат никаков договор, што ќе ја промени ситуацијата во Сирија. Двете страни во конфликтот им оддадоа приоритет на сосема различни прашања. Дамаск првенствено ја истакнува борбата против терористите, а опозицијата инсистираше на формирање на преодна влада“, изјавил Набил ал Араби.

Тој изразил надеж дека на следната рунда преговори ќе биде постигнат договор за барем делумно прекинување на огнот и за испорака на хуманитарна помош.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести